Mels Jongeneel is de CEO van de MSO Group. Een club van circa tweehonderd man, gespecialiseerd in demontage, sloop en amoveren, die onder meer de klus van het oude Dijkzigt ziekenhuis uitvoerde. ,,Veel van ons werk moet je in de praktijk leren, er is geen opleiding voor.”
,,Het woord slopen is niet chic, wat wij doen is wel heel chic. Als wij vertrekken, ligt het er netter bij dan ervoor en is het grootste deel gerecycled of circulair toegepast,” zegt Mels Jongeneel. Of het was voorbestemd dat hij in deze handel terechtkwam? ,,Niet echt. Ik was aan het zeilen op de Kaag, wat ik al van kleins af aan deed en nog steeds doe, toen de eigenaar van het sloopbedrijf die er ook aan het zeilen was, vroeg: wat doe je eigenlijk? Niks, ik ga naar de mariniers maar zoek voor nu een vakantiebaantje, antwoordde ik. Mooi, dan kun je maandagochtend om zes uur bij mij achter Rotterdam Centraal beginnen, was zijn antwoord. En zo is het gegaan,” vertelt hij.
Na de dienstplicht te hebben vervuld bij de mariniers – ‘Brevet voor duiken en parachutespringen behaald’ – werd Mels gevraagd terug te keren bij Meuva. Hij doorliep verschillende afdelingen en kreeg op zijn 26ste het aanbod om directeur te worden. ,,Prima, maar dan wilde ik wel voor de toekomst perspectief hebben om aandeelhouder te worden. Dat is gebeurd.” Hij kocht senior uit, daarna junior, nam een CFO – zijn voormalige accountant Roel Gyparis – aan en liet de business groeien. Eerst werd Schotte Sloopwerken ingelijfd, toen uit een faillissement Lekkerkerker. In 2018 werd amoveerbedrijf Oranje gekocht en in juli kwam HSD erbij, een bedrijf dat zich beweegt op de maritieme markt. ,,Als verbreding van de werkzaamheden en garantie voor marktwerking,” aldus Mels.
KOLENCENTRALE
Hij is de selfmade man die in dertig jaar de MSO Group uit de grond stampte en van dertig naar circa tweehonderd FTE ging en qua omzet er een goed winstgevend bedrijf van wist te maken. Het werk is een hobby geworden. ,,We doen mooie projecten, zoals het oude Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam, toch een iconisch gebouw. We halen dat niet zomaar naar beneden, alles wat nog bruikbaar was zoals kranen, deurklinken, bureaus en zeepdispensers, de gekste dingen, zijn verhandeld. Beton is gebroken en geschikt gemaakt voor hergebruik. Van alle materiaal dat vrijkwam is 98 procent in gewichtsprocent gerecycled, dat is echt een hoog level.”
De MSO Group wordt ingezet voor grote opdrachten in de petrochemische sector waar veiligheid hoog in het vaandel staat. Ook de kolencentrale in Borssele werd door zijn mensen ontmanteld. ,,Lastige klus, de kerncentrale staat ernaast dus trillen is uit den boze. In totaal is er dertigduizend ton materiaal gehesen. We doen ook veel sleutelwerkzaamheden, dat is installaties losmaken of juist bevestigen. Veel van ons vak moet je in de praktijk leren, maar dan nog. De bouwtekeningen van het gebouw dat moet worden gesloopt, kloppen die nog? Is die twintig ton op papier nu misschien 25 ton geworden door aanpassingen in de jaren? Het is niet wat je ziet, er zit altijd meer achter.
FIJN NETWERK
Selfmade, dat is hij ook een beetje in golf. Rolf Gyparis, zijn accountant van toen, nam hem mee naar The Dutch. ,,Ik had nog nooit gegolfd, maar werd meteen getackeld om Private Member te worden en zonder golfervaring mee naar Loch Lomond, haha. Uiteindelijk heb ik na een paar lesjes van Robert Stevens, trouwens ook een watersportliefhebber die ik weleens tegenkom, hier mijn GVB gehaald. Dat kan niet iedereen zeggen dat ze bij The Dutch hebben leren golfen.”
Vorig jaar stapte hij over naar de Clan. Eén van zijn eerste trips met het netwerk ging naar Zweden. ,,Mooie banen, goed geregeld, gevarieerd gezelschap van fijne ondernemers. Je merkt dat er oprechte interesse is in de ander. Dat vind ik leuk. Het is niet zo dat je met vierhonderd miljoen op je rekening ineens een ander mens bent.”
Zijn 19-jarige zoon is sinds kort ook bij het bedrijf. Mels ziet zichzelf in hem terug. ,,Ook een jongen die kiest voor werken. Ik zei: je kan komen, maar wel op de werkvloer beginnen. Ik hoop dat hij capaciteiten heeft om de boel later over te nemen. Goed teken: hij vindt het werk steeds leuker.”
